Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Renkli Doppler Ultrason Nedir?

Renkli Doppler Ultrason Nedir?

Renkli doppler ultrason, klasik ultrason cihazı ve doppler ultrason cihazı yönteminin birlikte kullanıldığı ultrason inceleme yöntemine verilen addır. Bu yöntem yalnızca gebelik takibinde kullanılmamaktadır. Hem erkek, hem de kadında çeşitli hastalıkların tespitinde ve takibinde kullanılmaktadır.

Ultrason cihazları, yaklaşık 50 senedir kullanılmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bütün bu ultrason cihazları, ses dalgaları ile çalışmaktadır. Doppler ultrason denilen ultrason cihazları ise, ses dalgalarının kan damarlarında bulunan kan hücrelerine çarpması ve bu ses dalgalarının frekansının değişmeden kan hücresinden tekrar yansımasından yararlanarak çalışırlar. Renkli doppler ultrason; doppler ultrasonun ve klasik ultrasonun tüm fonksiyonlarını ve bu fonksiyonlara ek olarak, kanın akış hızını ve kan akışının yönünü de, ekran üzerinde mavi ve kırmızı renklerle göstermektedir. Bunlara ek olarak cihazdan, kalp atışına benzer sesler de gelmektedir. Gebelik yönetiminde ve takibinde kadın doğum uzmanına büyük yardımı olan renkli doppler ultrason, başta bebekte gelişme geriliği olmak üzere,  anomaliler ve hamilelikte riski yüksek olan durumların takibinde sıklıkla başvurulan bir ultrasonografi yöntemidir.  Renkli doppler ultrason; IUGR durumlarında, tansiyon yüksekliği bulunan hastalarda, fetüsta anomali şüphesinde, fetal hastalık şüphesi, çoğul gebelik durumlarında bebeklerin eşit gelişmemesi ve annede veya fetusta bulunan kalp rahatsızlıkları ya da annenin daha önceki gebelik veya gebelik durumlarında tansiyon rahatsızlığının bulunması durumlarında başvurulan bir ultrasonografi yöntemidir. Bu nedenle sadece gebelikte kullanılan bir yöntem değildir. Çeşitli hastalıkların teşhisinde ve detaylı takibinde de kullanılmaktadır.

Renkli doppler ultrason cihazları, sıradan ultrason cihazlarına göre, pahalı ve komplike cihazlar olduğundan her yerde bulunmamaktadırlar. Bu nedenle gebeyi takip eden uzmanın haricinde, bir uzman tarafından da bu cihazla takibinin yapılması ihtimali de mümkün olabilmektedir. Çeşitli özel hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde yapılabilen renkli doppler ultrason incelemesini yapan uzmanın işinin ehli olması bu noktada önem kazanmaktadır. Şu ana kadar ne anne, ne de bebek için herhangi bir zararı olduğu gözlenmeyen renkli doppler ultrasonun incelemesini yapan doktorun işinin ehli olmaması durumunda, bazı şüphelerin akıbetinin yanlış sonuçlanması ve bazı olası tehlikelerin gözden kaçırılmasına neden olabilir. İşte bu sebeplerden dolayı,  hastanenin ve görüntüleme merkezinin doğru seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu merkezler seçilirken, bu yöntemin karşılığında ödenecek ücretin yanında  yukarıda anlatılanlar da kıstas alınmalıdır. Renkli doppler ultrason incelemesinin fiyatı, incelemenin yapılacağı özel hastane ya da görüntüleme merkezine göre değişiklik göstermektedir.

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.