Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Detaylı Ultrason İncelemesi Nedir?

Detaylı Ultrason İncelemesi Nedir?

Ayrıntılı ultrason, ileri düzey ultrason ve ikinci düzey ultrason de denilen detaylı ultrason, gebeliği yakından takip eden kadın doğum uzmanı tarafından şüpheli bir durum tespit edildiği durumlarda uygulanmaktadır. Üç boyutlu ultrason, dört boyutlu ultrason gibi isimlerde verilen detaylı ultrason yönteminin amacı, bebeği doğumdan önce, anne ve babasına daha ayrıntılı ve kaliteli bir biçimde göstermek değildir. Detaylı ultrason yönteminin amacı, bebeği 3 ve 4 boyutlu olarak görüntüleyerek bebekte ortaya çıkabilecek anomalilerin tespiti ve bebeğin sağlık durumunun yakından gözlenmesidir. Bu incelemeler, gerekli eğitim ve tecrübelere sahip olan perinatoloji uzmanları, tarafından yapılır ve inceleme sonucunda detaylı bir rapor hazırlanmaktadır.

Bütün ultrason cihazları ekrana iki boyutlu görüntü vermektedir. Bunlar farklı açılardan alınan organ kesitleridir. Bahsedilen bu görüntüler; beyaz, siyah ve gri tonlarında görüntülenmektedir. Bu sebeple, renkli ultrason tanımının söylenmesi yanlıştır. Bunun doğrusu renkli doppler’dır.  Muayenelerde bu görüntülerden sıklıkla yararlanır. Üst düzey ultrason cihazları kullanılarak yapılan incelemelerde, 1-2 milimetre olan ayrıntılar daha incelenebilmektedir. Renkli doppler teknolojisine sahip ultrason yöntemi sayesinde bazı damalar ve bebeğin gelişme bozukluklarına neden olan faktörler incelenebilir. Üst düzey ultrason cihazlarında, binlerce iki boyutlu olan ultrason görüntüsü birleştirilerek üç boyutlu ultrason görüntüleri elde edilmektedir. İki boyutlu ultrason görüntülerine göre, ayrıntıları daha az gösterebilen üç boyutlu ultrason görüntülerinin incelenmesine dört boyutlu ultrason adı verilmektedir. Bebeğin yüzünün de ailelere ten renginde gösterilmesi sonucunda, çoğunlukla insanlar yanlış bir isim olarak, bu yönteme renkli ultrason adı da vermektedir. Kısacası, detaylı ultrason adı verilen yöntem, ultrason muayenesi sırasında doppler, renkli doppler, iki boyutlu görüntüleme, üç boyutlu görüntüleme ve dört boyutlu görüntüleme tekniklere kullanılarak yapılan bir yöntemdir.

Gerekli durumlarda yapılması gereken detaylı ultrason muayenesinin uygulanmasıyla bebeğin gelişimi ve büyümesi, bebeğin vücut ve organ yapısındaki sakatlıklar ve doğumsal hastalık şüpheleri incelenebilir. Genellikle insanların çoğu ultrason yöntemlerinin son derece zararlı yöntemler olduklarını düşünmektedirler. Yaklaşık 50 yıldır uygulanan bir yöntem olan ultrason yönteminin şu ana kadar bebeğe ve anneye herhangi bir zarar verdiği gözlenmemiştir. Görülebilecek en büyük zarar ultrason incelemelerini, incelemeyi yapan uzmanın gerektiği gibi değerlendirememesidir. Yukarıda belirtilen şüpheli durumlarda, gebeliğin herhangi haftasında detaylı ultrason incelemesi yapılabilir. Ancak genellikle bebeğin yapılarının daha ayrıntılı gözlenebileceği 20. ve 22. gebelik haftaları tercih edilmektedir. Gebeliğin ilk 11 ve 14’ün haftalarında yapılan ayrıntılı ultrason muayenesine Down Sendromu Taraması da denilmektedir.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (2)

  • 25 Temmuz 2019
    Gülhan önder demiş ki;

    Detaylı ultrason fiyatını ve aderesinizi öğrenmek istiyorum

  • 12 Ekim 2019
    hekimoglu demiş ki;

    Merhaba adresimiz Şehremini mh Turgut özal millet cd no 71 kat 1 fatih istanbul . Detaylı ultrason hakkında fiyat bilgisi ve randevu oluşturmak için 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlardan iletişim sağlayabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.