Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

İkili Test – İlk Trimester Taraması

Ense kalınlığı testi veya zeka testi olarakta bilinen 11-14 hafta  trama testi , Down Sendromu Trizomi-21 ve Trizomi-18 dahil olmak üzere spesifik kromozomal anormalliklerin bulunma  risklerini belirlemek için anne kanında  tarama testi ile fetüsün ultrason değerlendirmesini birleştiren, isteğe bağlı erken non invaziv  değerlendirmedir .

Bu anormallikleri taramaya ek olarak, testin bir kısmı (ense kalınlığı olarak bilinir), kalp rahatsızlıkları gibi diğer önemli fetal anormalliklerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Tarama testi nöral tüp kusurlarını tespit etmez.

İlk trimester tarama testi – ikili test  nedir?

Tarama testi yaptırmadan önce bu tarama testinin ne olduğunu anlamak çok önemlidir. Bu, test sonuçlarını  anlamaya yardımcı olacaktır. Tarama testleri sadece kan testi sonuçlarına bakmaz . Bir dizi farklı faktörü (yaş, etnik köken, kan testlerinin sonuçları vb. dahil) karşılaştırır ve ardından gebelikte kromozomal anomali olma riskini ortaya koyar.  

Bu testler bir sorunu teşhis etmez ; sadece daha ileri testlerin  yapılması gerektiğini bildirirler.

İlk trimester taraması nasıl yapılır?

Kan taraması, yaklaşık 5 ila 10 dakika süren anneden kan almayı içerir. Kan örneği daha sonra test için laboratuvara gönderilir. Ultrason, radyoloji uzmanı  tarafından yapılır ve 20 ila 40 dakika sürer. Sonuçlar, testten sonraki bir hafta içinde değerlendirilir.

Anne veya bebek için riskler ve yan etkiler nelerdir?

Kan almanın verdiği rahatsızlık dışında, İlk Trimester taramasıyla ilgili bilinen herhangi bir risk veya yan etki yoktur. Test için %5 yanlış pozitiflik oranı vardır. 

Neden ikili test yaptırmalıyım ?

İlk Trimester Taraması yaptırmanın bir avantajı, hamileliğinizde Down sendromu ve trizomi 18 riskiniz hakkında standart Maternal Serum Taramasına kıyasla daha erken bilgi sahibi olmanızdır . Hem İlk Trimester hem de Maternal Serum Taraması Down sendromu ve trizomi 18 için test yapabilirken, Maternal Serum Taraması ayrıca nöral tüp defektlerini de test edebilir.

İlk trimester taraması ne zaman yapılır?

İlk Trimester Taraması hamileliğin 11. ve 13. haftaları arasında yapılır . Test çok erken yapıldığından, genellikle annenin koryon villus örneklemesi veya ikinci trimesterda amniyosentez gibi invaziv tanı testlerinin yapılıp yapılmaması kararını  belirlemek için kullanılır .

İkili test taramasında ne aranır ?

Kromozomal anormallikler açısından yüksek risk altında olan bebeklerde, ense kalınlığında  sıklıkla artış bulunur. Kanda anormal derecede yüksek veya düşük hCG ve PAPP-A seviyeleri de sıklıkla bulunur. Birinci trimester taraması, bu üç ölçümün (ense kalınlığı, hCG ve PAPP-A) sonuçlarını anne yaşı risk faktörleriyle birleştirir ve kromozomal anormallikler için genel bir risk faktörünü belirler.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

İlk trimester taramasının bir tanı testi değil, bir tarama testi olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu test sadece bir annenin genetik bozukluğu olan bir bebeği taşıma riski altında olduğunu not eder. 

İlk Trimester taramasının  ayrı bölümleri için size belirli nicel değerler verilmeyecektir. Bunun yerine test sonuçlarına göre (örneğin 1/250, 1/1300) kromozom anormallikleri için risk faktörünüz size bildirilecektir.

Üçlü Tarama  Testi

Üçlü Test , Üçlü tarama testi, üç spesifik maddeyi arayan bir anne kan tarama testidir: AFP, hCG ve Estriol.

AFP: alfa-fetoprotein , fetüs tarafından üretilen bir proteindir.

hCG: insan koryonik gonadotropini plasenta içinde üretilen bir hormondur

Estriol: estriol hem fetüs hem de plasenta tarafından üretilen bir östrojendir

Anne veya gelişmekte olan bebek için bilinen veya çok az risk taşıyan bir kan testi yoluyla yapılan invaziv olmayan bir prosedürdür .

Tarama testi nedir?

Bir tarama testi yaptırmadan önce bir tarama testinin ne olduğunu hatırlamak çok önemlidir. Bu, test sonuçlarına eşlik edebilecek bazı kaygıların hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Tarama testleri sadece kan testi sonuçlarına bakmaz . Bir dizi farklı faktörü (yaş, etnik köken, kan testlerinin sonuçları vb. dahil) karşılaştırırlar ve ardından bir kişinin anormallik yaşama şansını tahmin ederler.

Bu testler bir sorunu teşhis ETMEZ; sadece daha fazla test yapılması gerektiğinin sinyalini verirler.

Üçlü tarama testi nasıl yapılır?

Üçlü tarama testi, yaklaşık 5 ila 10 dakika süren anneden kan almayı içerir. Kan örneği daha sonra test için laboratuvara gönderilir. Sonuçların alınması genellikle 3 gün sürer.

Anne veya bebek için riskler ve yan etkiler nelerdir ?

Kan almanın verdiği rahatsızlık dışında, üçlü tarama testinin bilinen herhangi bir riski veya yan etkisi yoktur.

Üçlü tarama testi ne zaman yapılır ?

Üçlü tarama testi, hamileliğin 15. ve 20. haftaları arasında yapılır, ancak 16-18. haftalarda elde edilen sonuçların en doğru olduğu söylenir.

Üçlü test ile neyi arıyoruz ?

Üçlü test, yüksek ve düşük AFP seviyelerini ve anormal hCG ve estriol seviyelerini ölçüyor. Sonuçlar, potansiyel genetik bozuklukların olasılıklarını değerlendirmek için annenin yaşı, kilosu, etnik kökeni ve hamileliği ile birleştirilir.

Yüksek AFP seviyeleri, gelişmekte olan bebeğin spina bifida veya anensefali gibi bir nöral tüp defekti riskinin yüksek olduğunu düşündürebilir .

Bununla birlikte, yüksek AFP seviyelerinin en yaygın nedeni, hamileliğin yanlış tarihlendirilmesidir. Düşük AFP seviyeleri ve anormal hCG ve estriol seviyeleri, gelişmekte olan bebekte Trizomi 21 (Down Sendromu) , Trizomi 18 (Edwards Sendromu) veya başka bir tür kromozom anormalliği riskinin yüksek olduğunu  gösterebilir.

Testi gerçekleştirmenin birincil nedeni, genetik bozukluklar için taramadır.

Dörtlü Tarama Testi

Dörtlü test annenin kanında dört özel maddeye bakılmasıdır : AFP , hCG , estriol ve Inhibin-A.

AFP : alfa-fetoprotein fetüs tarafından üretilen bir proteindir

hCG : insan koryonik gonadotropini plasenta içinde üretilen bir hormondur

Estriol : estriol hem fetüs hem de plasenta tarafından üretilen bir östrojendir

Inhibin-A : inhibin-A bir proteindir plasenta ve yumurtalıklar tarafından üretilir

Dörtlü Tarama Testi Nedir?

Dörtlü tarama , Üçlü Tarama Testine benzeyen bir anne kanı tarama testidir . Bununla birlikte, dörtlü tarama yalnızca bu testlerde değerlendirilen üç spesifik maddeyi (AFP, hCG ve Estriol) değil, aynı zamanda Inhibin-A olarak bilinen dördüncü bir maddeyi de arar.

Tarama , Inhibin-A düzeylerinin değerlendirilmesi yoluyla Down Sendromu açısından risk altındaki gebelikleri belirleme olasılığının daha yüksek olması dışında, yalnızca üç maddeyi arayan tarama testleriyle esasen aynıdır . Testin yanlış pozitif oranı da daha düşüktür.

Bir tarama testi yaptırmadan önce bir tarama testinin ne olduğunu hatırlamak çok önemlidir. Bu, test sonuçlarına eşlik edebilecek bazı kaygıların hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Tarama testleri sadece kan testi sonuçlarına bakmaz . Bir dizi farklı faktörü (yaş, etnik köken, kan testlerinin sonuçları vb. dahil) karşılaştırırlar ve ardından bir kişinin anormallik yaşama riskini hesaplar. 

Dörtlü tarama testi nasıl yapılır?

Dörtlü test, yaklaşık 5 ila 10 dakika süren anneden kan almayı içerir. Kan örneği daha sonra test için laboratuvara gönderilir. Sonuçların alınması genellikle 3 gün sürer.

Anne veya bebek için riskler ve yan etkiler nelerdir?

Kan almanın verdiği rahatsızlık dışında, dörtlü tarama testinin bilinen herhangi bir riski veya yan etkisi yoktur.

Dörtlü tarama testi ne zaman yapılır?

Dörtlü tarama testi gebeliğin 16. ve 18. haftaları arasında yapılır .

Tüm hamile kadınlara dörtlü tarama testi yapılmalıdır , ancak aşağıdaki durumlarda önerilir:

Ailede doğum kusurları öyküsü varsa

35 yaşında veya daha büyük anne

Hamilelik sırasında olası zararlı ilaçlar kullanılmış

Diyabet veinsülin  kullanımı 

Hamilelik sırasında viral bir enfeksiyon geçirmiş olan anneler 

Yüksek düzeyde radyasyona maruz kalmış anneler

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.