Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Renkli Ultrason Ne Demektir?

Renkli Ultrason Ne Demektir?

Halk arasında renkli ultrason olarak adlandırılan, ancak bilimsel adı renkli doppler ultrasonografi ya da renkli doppler ultrasondur. Renkli doppler ultrasonografi insanların çoğunun sandığının aksine, yalnızca hamilelik takibinde kullanılmakta olan bir yöntem değildir. Gebelik dışında, erkekte ve kadında çeşitli hastalıkların takibinde de kullanılabilmektedir. Renkli doppler ultrason inceleme yöntemi genel olarak; kol damar hastalıklarında, bacak damarları hastalıklarında, karotis damar hastalıklarında, anevrizmalar, gebelik ve varis testleri için kullanılmaktadır. Renkli doppler ultrasonun power doppler adında bir türü de bulunmaktadır.

Ultrason cihazları ses dalgalarıyla çalışan cihazlardandır. Doppler ultrason, ses dalgalarının kan damarlarının içerisinde bulunan kan hücrelerine çarpması ve frekans değiştirmeden geri yansıması şeklinde çalışmaktadırlar. Renkli doppler ultrason ise, yani halk arasındaki adıyla renkli ultrason, doppler ultrasona ek olarak, kanın akış hızını ve yönünü de ekran üzerinde mavi-kırmızı renklerle çizmektedir. Ekranda beliren damarlar üzerinde bahsi geçen renkler belirir. Eş zamanlı olarak cihazdan, kalp atışına benzeyen sesler de gelmektedir. Doppler incelemesi gebelikte en çok, IUGR yani gelişme geriliği şüphesi, anomaliler, tansiyon yüksekliği olan durumlar, fetüsta anomali ya da fetal hastalık şüphesi, çoğul gebeliklerde bebeklerin eşit gelişmemesi, annede bulunan kalp damar hastalıkları, fetusta bulunan kalp rahatsızlıkları, daha önceki gebeliklerde tansiyon yüksekliği ve/veya gelişme geriliği durumlarının bulunmasında başvurulan bir yöntemdir. Renkli doppler ultrason yöntemi ile en çok bebeğin göbek kordonundaki damarları incelenir. Bu damarlara tıp dilinde, umblikal damarlar denilmektedir. Bunun haricinde kalp damarları, beyin damarları ve rahim damarları gibi çeşitli damarlar da renkli doppler ultrason yöntemi tarafından incelenebilir.

Renkli doppler ultrason yani halk arasındaki adıyla renkli ultrason incelemesi, daha çok rahim içersinde iugr şüphesi yani gelişme geriliği bulunan bebeklerde, herhangi bir anomali varlığında, yüksek tansiyon hastalarında, kardiyak anomali varlığında ve kalp ritim bozukluğu bulunması durumlarında yapılmaktadır.  Aslında renkli doppler ultrasonun, gebelikte yapılması için herhangi bir zaman sınırı bulunmamaktadır. Ancak genellikle gebeliğin ilk aylarında damarların tam olarak kalınlaşıp belirginleşmemesi nedeniyle renkli doppler ultrasonun yapılamadığı söylenebilir. Yukarıda bahsedilen bu şüphelerin tespit edilmesi durumlarında gebeliğin ortasında ya da ilerleyen haftalarında yapılabilir. Renkli doppler ultrason inceleme fiyatları, tercih edilen merkeze göre değişiklik göstermektedir.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.