Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Renkli Ultrason Hangi Haftalarda Çekilir?

Renkli Ultrason Hangi Haftalarda Çekilir?

Renkli ultrason, kan damarları içerisinde ses dalgalarının hücrelere çarparak geri yansımasından elde edilen frekansın değerlendirilmesiyle elde edilen bir ultrason yöntemi olup, son yıllarda oldukça fazla aile tarafından talep edilmektedir. Normalde sağlık problemlerinden ötürü doktor tarafından gerekli görülmesi dâhilinde de istenilebilmektedir. Her ne kadar aileler talep ediyor olsa da çoğunlukla riskli gebeliklerde kullanılmaktadır. Peki, renkli ultrason hangi haftalar arasında çekilmektedir?

Renkli ultrasonun hangi haftalar arasında çekildiği ile ilgili açıklama yapmadan önce hangi durumlarda çekilmesi gerektiği ile ilgili açıklama yapmak yerinde olacaktır. Rahim içerisinde gelişme geriliği (iugr) şüphesi olan bebeklerde ve anomali varlığı durumlarında kullanılan renkli ultrasondan ayrıca kalp ritim bozukluğu veya kardiyak anomali varlığı durumlarında da yararlanılmaktadır. Bu noktada annenin sağlığı ve bebeğin sağlık durumunun kontrol altında tutulabilmesi adına önem arz etmektedir.

Renkli ultrason yöntemiyle kan akımının değerlendirilmesi ile ekrana yansıyan görüntü üzerinden gerçeğe en yakın anne karnındaki görüntü elde edilebilmektedir. Bu noktada ekran üzerinde görülen mavi ve kırmızı geçişler kan akımının değerlendirilmesini ve dolayısıyla da sağlık durumunun tespit edilmesini sağlamaktadır.

Anne karnındaki bebeğin beslenebilmesi için anne ile bebek arasında göbek kordonu denilen bir bağ oluşmaktadır. Göbek kordonu içerisinde umblikal ven, umblikal arter yani plesantal yaşama olanak sağlayan toplar e atar damarlar bulunmaktadır. Anne ile bebek arasında kan dolaşımını sağlayan bu damarlar doğum sonrasında yok olur. Renkli ultrason ile genellikle göbek kordonundaki damarlar içerisindeki kan akımı değerlendirilir. Böylece dolaşım sistemiyle ilgili bozukluk durumları yani anormal durumlar bu teknik ile tespit edilebilmektedir. Renkli ultrason çekilebilmesi için bebeğin belirli bir gelişimsel dönemi tamamlaması gereklidir.

Bebeğin anne karnındaki gelişim dönemlerine ait rahim içi gelişme geriliği varlığı durumlarında da kullanılan renkli ultrason ile erken teşhis olanağı bulunmaktadır. Yine down sendromu gibi durumların varlığının tespitinde de oldukça yaygın kullanım alanı bulunmaktadır.

Özetlenmesi gerekirse renkli ultrason yapılması her gebe için gereken bir teknik olmayıp, normalde sadece zorunlu hallerde yapılması gereklidir. Bu çerçevede de renkli ultrason incelemesinden sonuç elde edebilmek adına gebeliğin ilk aylarında damar gelişimi tam oluşmadan bakılması gereklidir. İşte bu sebeple de renkli ultrason hangi haftalarda çekilir şeklinde sorular için 11 ve 14. Haftalar arası uygun bir dönem olarak kabul edilmekte olup, ilerleyen zamanda ise 18 ve 21. Haftalarda çekilmesi uygundur.

 

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.