Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Meme Ultrasonu

Meme Ultrasonu

Kadınların son yıllarda korkulu rüyalarından biri haline gelen ve oldukça yüksek oranlarda görülme sıklığı bulunan kanser türlerinden birisi de meme kanseridir. Ancak maalesef teşhisi konusunda çoğu hasta geç kalmaktadır. Bugün ilk olarak şikâyetle doktora başvuran bayanlardan mamografi denilen röntgen ışınlarıyla memenin içerisinde bulunan kontrolsüz çoğalan hücre topluluğu hissedilebilir büyüklüğe ulaşmadan teşhis edilebilmektedir. Özellikle de risk grubunu oluşturan yaş ortalaması 35 yaş sonrası dönemden itibaren artış gösterdiğinden ötürü bu yaş ortalamasından itibaren her kadının 35- 40 yaşlar arasında bir kere, 40-49 yaşlar arasında iki kere, 50 yaş sonrasında ise her yıl rutin olarak kontrol yaptırmaları gerekmektedir. Ola ki meme dokusu içerisinde kontrolsüz çoğalan kitle tespit edilirse rutin kontroller akabinde erken teşhis olanağı ile tedavi olabilme şansı yükselmektedir. Memede kanser şüphesine yönelik bir bulgu mamografi ile tespit edilmesi halinde bu kitlenin yapısını ortaya koymak amacıyla uygulanan rutin yöntem ise meme ultrasonudur.

Ultrason yöntemi her ne amaçla bakılıyor olursa olsun ses dalgalarından yararlanarak proplar yardımıyla ekranda görüntü elde edilmesi mantığına dayanmaktadır. Meme ultrosununda da uygulanan teknik aynı mantıkta çalışmakta olup, meme üzerinde özel propların gezdirilmesiyle şüpheli durumlar taranarak aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Meme ultrasonunda kullanılan cihazların propları ince ve yüksek frekansta çalışabilme özelliğine sahip olup, yüzeysel doku taramalarını gerçekleştirir.

Meme ultrasonu taraması sonucunda şüpheli kitlenin yapısal özellikleri hakkında çeşidi tespit edilebilmekte olup, kitlenin morfolojik özellikleri hakkında da patolojik bilgiler elde edilmektedir. Bu noktada meme ultrasonu sonuçlarında homojen ya da nonhomojen terimlerini görmeniz olasıdır. Yine memede var olan kontrolsüz kitle topluluğunun kist mi olduğu veya solid mi olduğu ile ilgili bilgiler meme ultrasonuyla ortaya çıkartılmakta olup, mamografi yerine tercih edilebilir yöntemdir. Özellikle de halk arasında bilinenin aksine gebeler de bile kullanılmasında her hangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Meme ultrasonu amacıyla kullanılan bazı cihazlar teknolojik olarak memedeki kanlanmanın ölçümüne de bakma olanağına sahip olup, bu tarz meme ultrasonuna meme doppler ultrasonu denilmektedir. Kanlanma bakımından değerlendiren cihazın sonuçlarında kanlanma oranı yüksek ise bu kitlesel artışın devam ettiği değerlendirmesi yapılmaktadır.

Meme ultrasonu mamaografiyle tespit edilen kitlenin aydınlatılması için yapılan ek tetkik olmasına rağmen radyasyon riskine karşılık daha çok tercih ediliyor olsa da özellikle yaş bakımından gençlik döneminde bir aralıkta bulunuluyorsa meme ultrasonu ile kitle taraması en doğru yoldur.

 

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.