Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Renkli Ultrason Hamilelikte Kaçıncı Haftada Yapılır?

ultrason

Renkli Ultrason Hamilelikte Kaçıncı Haftada Yapılır?

Gebelik dönemimden birçok anne adayının merak ettiği konulardan birisi şüphesiz ki ultrasondur. Bu noktada ultrason görüntüleri merak edilirken aynı zamanda bebeğin bedensel özellikleri de görüntülenir ve bebek hakkında birçok bilgiye bu sayede ulaşılabilir. Bu süreçte yapılan birçok ultrason yöntemi iki boyutlu ultrason olarak karşımıza çıkar. Bebeğin vücudun da herhangi bir bozukluğun olup olmadığı 2 boyutlu ultrason ile görüntülenmektedir. Bu sebeple hamilelik sürecinde yapılan ve yapılacak olan ultrason büyük bir önem arz eder.

Ancak özellikle son yıllarda 2 boyutlu ultrasonun yerini farklı yöntemler almakta ve teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte ultrason konusu farklı boyutlar kazanmıştır. Bu aşamada yeni bir teknik olarak renkli ultrason olarak adlandırılan 4D ultrasonlar karşımıza çıkmakta ve sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Ancak renkli ultrason hamileliğin her sürecinde yapılamamaktadır. Bu noktada renkli ultrasonun belirli dönemleri vardır. Bu noktada renkli ultrason bebeğin vücut hatları ve uzuvları hakkında ayrıntılı bilgi vermekten ziyade bebeğin görüntüsü hakkında bilgi vermektedir. Bir nevi anne ve babanın merakını gidermek adına kullanılan bu yöntem ile anne karnında renkli ve 4D görüntü alınabilmekte ve doğum öncesinde bebeğin 3 boyutlu ve renkli görüntüsüne anne ve baba ulaşabilmektedir. Bu ultrason görüntüsünün herhangi bir zararı olmamakla birlikte bebek hakkında ayrıntılı bilgileri de vermez. Bu sebeple sadece 3 boyutlu bir görüntüleme ile yapılan ultrason doğru bir kontrol yöntemi değildir. Bu noktada 2 boyutlu ultrason ile muayene büyük önem taşımakta, anne ve baba adayı dilerse 3 boyutlu ultrasona başvurmaktadır.  Ancak genel olarak baktığımızda doktorlar 2 boyutlu ultrasonu tercih etmektedir. Bu noktada bebek hakkında ayrıntılı bilgi vermeyen renkli 3 boyutlu ultrasonlar tercih edilmemektedir.

Peki renkli ultrason kaç haftalıkken yapılır bu konu birçok hamile anne adayı tarafından merak edilmektedir. Çünkü iki boyutlu siyah beyaz ultrasonda olduğu gibi renkli ve üç boyutlu ultrasonda da istenilen zamanda görüntü alınamamaktadır. Bu sebeple üç boyutlu ve renkli ultrasonun çekilmesi için bebeğin bir nevi oluşumu tamamlanmalıdır. 3 boyutlu renkli ultrasonda bebek 11 ya da 13 haftalık iken çekim yapılmalıdır. Bu noktada doğru görüntüleme 11 ya da 13. Haftalarda oluşmaktadır. 11 ve 13. Haftalara baktığımızda bebeğin gelişim süreci oldukça tamamlanmıştır ve bu haftalarda net bir görüntüye ulaşılabilir.

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (2)

  • 28 Nisan 2018
    Hamide Aldemir demiş ki;

    Bebek kaçıncı aydan sonra cinsiyetini göstermez

  • 19 Mart 2019
    hekimoglu demiş ki;

    Merhaba , renkli ultrason incelemesi ve bebeğin cinsiyetinin hangi haftalarda öğrenilebileceği hakkında detaylı bilgi için 02126321060 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.