Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Renkli Ultrason Ne Zaman Çekilir?

Renkli Ultrason Ne Zaman Çekilir?

Hamilelik dönemi oldukça önemli bir süreç olup bu noktada gerekli tetkiklerin yapılması şarttır. Bu süreçte önemli konulardan birisi ise ultrasondur. Birçok anne adayı gebelik döneminde ultrason sürecini merak eder. Ultrasonun hangi aylarda çekileceği, ne için gerekli olduğu, hangi formatta çekilmesi gerektiği büyük önem arz eder. Ultrason bebeğin fiziksel özellikleri, uzuvları ve gelişimi hakkında birçok bilgiye ulaşılmasını sağlamaktadır.  Bu nedenle bebeğin gelişimini izlemek ve kontrol etmek adına ultrason anne adayı tarafından muhakkak ki yaptırılmalıdır. Bebeğin vücudunda bir sorun yahut bozukluk olup olmadığına bakmak adına 2 boyutlu siyah beyaz- renksiz olarak adlandırılan ultrason yöntemi tercih edilmektedir.

Son yıllarda 2 boyutlu renksiz ultrasonların yanı sıra birçok kişi 3 boyutlu renkli ultrasonda çektirmektedir. Teknolojinin büyük bir değişim ve gelişim göstermesi ile farklı boyutlarda ve renkli çekimler tıp alanına girmiştir. Yeni bir teknik olarak karşımıza çıkan 4D- 3 boyutlu renkli çekimler birçok ebeveyn  tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu noktada renkli ultrasonun çekim zamanı bulunmaktadır. Renkli ultrasonunun amacının doğrultusunda bir süreç izlenir ve bu noktada belirlenen süreden önce çekim yapılması bir anlam ifade etmez. Şöyle ki renkli ultrasonlar bebeğin gelişim süreci, uzuvları ve fiziksel özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi vermez. Bundan ziyade bu yöntem ile bebeğin yüz hatlarına bakılır ve bir nevi doğum öncesi 3 boyutlu renkli fotoğraf görüntüleme işlemidir.

Doktorlar genellikle 3 boyutlu renkli ultrasonu isteğe bağlı olarak çekmektedir. Çünkü 2 boyutlu ultrason muayenede büyük önem taşırken renkli ultrason bir nevi keyfi bir işlem olup bebeğini merak eden anne ve babanın merakını gidermek amaçlı çekilen bir yöntemdir. Bu sebeple genel olarak baktığımızda 2 boyutlu renksiz ultrason bebeğin sağlığını ve gelişimini öğrenmek için şart olan bir yöntem iken 3 boyutlu renkli ultrason sağlık bakımından zorunlu değildir ve isteğe bağlı olarak çekilmektedir. Bununla birlikte bazı durumlarda daha ayrıntılı ve net bir görüntüleme için renkli ultrason yöntemi de doktorlar tarafından istenebilmektedir.

Ancak renkli ultrason her zaman çekilmemektedir. Peki renkli ultrason ne zaman yapılır bu konuya da açıklık getirelim. Renkli ultrason hamilelik dönemimin 18-24 haftasında yapılabilmektedir. Bebeğin görüntüsü adına yapılan bu yöntem de amaç yüz kısmını net görüntülemek olduğu için 11. haftadan sonra yüz gelişimi %80 oranında tamamlanır ve renkli ultrason bu şekilde çekilebilir.

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.