Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Renkli Ultrason Kaç Haftalıkken Çekilir?

Renkli Ultrason Kaç Haftalıkken Çekilir?

Normalde ultrason olarak bilinen tıbbi teknoloji insan kulağının duyamayacağı frekanstaki ses dalgalarının özel proplar yardımıyla algılanması ile ekrana aktarılarak görüntü elde edilmesi olarak bilinmektedir. Çeşitli şekillerde uygulanan ultrason tipleri bulunmakta olup, en basit türü herkesin bildiği düz açıdan gelen dalgalarla görüntünün elde edilmesi esasına dayanan iki boyutlu ultrason türdür. Ancak gelişen teknolojinin bugün gelmiş olduğu noktada ultrason çeşitleri artmış olup, daha detaylı incelemeler yapılmasına olanak sağlamıştır. Renkli ultrason da işte bu teknolojik gelişmenin bir ürünüdür. Renkli ultrason aslında renkli doppler ultrasonografinin halk arasında bilinen ifadesidir. Normalde kullanım alanı olarak ultrason olarak bilindiğinden ötürü ilk önce gebelik amaçlı kullanımı akla gelmektedir. Oysa ki renkli ultrason sadece gebelik dönemi içerisinde bebeğin anne karnındaki gelişimini ya da anomalileri görmek için kullanılmaz. Renkli ultrason cinsiyet ayrımı olmaksızın hastalıkların takibinde kullanılmakta olan bir ultrasonografi yöntemidir. İşte bu sebeple de renkli ultrason her gebede yapılması gereken bir ultrason türü değildir. Peki, gerekli olursa renkli ultrason kaç haftalıkken çekilmektedir?

Renkli ultrason ile bildiğimiz normal ultrason görüntüsünün dışında bir ekran görüntüsü elde edilmektedir. Çünkü renkli ultrason işleyişinde yine ses dalgalarının rolü bulunmakta olup, bu sefer kan damarları içerisinde dalgaların kan hücrelerine çarpması ve akabinde geri yansımasından doğan frekans değişimleri baz alınmaktadır. İşte bu sebeple de ekran görüntüsünde kan akımları kırmızı ve mavi renklerde görülmekte ve normal ultrason görüntüsünden ayrışmaktadır. Rahim içerisinde gelişme geriliği (iugr) şüphesi olan bebeklerde, anomali varlığında, kalp ritm bozukluğu veya kardiyak anomali varlığında, yüksek tansiyon hastalarında ve göbek kordonundaki damarlarda yapılan incelemelerde renkli ultrason tekniğinden yararlanılmaktadır. Bu nedenle renkli ultrason kaç haftalıkken çekilir? Sorusu için öncelikle gerekmedikçe yaptırılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Ama yine de yaptırılacak olursa da bebeğin damar gelişiminin belirli bir seviyeye ulaşmasından itibaren yapılması uygun olacaktır.

Özetle renkli ultrason bebeğin gerçeğe en yakın anne karnındaki görüntüsünü vermesinden ötürü bazı ebeveynler tarafından çekilmesi talep edilebilen, aslında zorunluluğu bulunmayan bir ultrason çeşidi olup, riskli durumlarda yapılmasında sakınca bulunmayan bir ultrason çeşididir. Bu noktada renkli ultrason kaçıncı haftadan itibaren çekilir şeklinde sorularınız için 11 ve 14. Haftası ile 18 ve 24.  haftalar arası uygun biz zaman dilimi olarak bilinmektedir. Bebeğin kan akımlarının yorumlanarak risklerin belirlenmesi amacıyla son yıllarda ebeveynler tarafından talep edilebilmektedir.

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (2)

  • 31 Mayıs 2018
    Hatice şişman demiş ki;

    Renkli ultrason fiyatini ögrenebilirmiyim

  • 19 Mart 2019
    hekimoglu demiş ki;

    Merhaba renkli ultrason fiyatları hakkında detaylı bilgi ve randevu için 02126321060 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.