Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Dört Boyutlu Ultrason Kaçıncı Hafta Yapılır?

Dört Boyutlu Ultrason Kaçıncı Hafta Yapılır?

Gebelik dönemi içerisinde anne karnındaki fetusun gelişimsel olarak belirli periyotlarda izlenilmesine olanak sağlayan tıbbi teknolojik cihazlara ultrason denilmektedir. İnsan kulağının duyamayacağı yüksek frekanstaki ses dalgalarının özel proplar yardımıyla bir ekran üzerinde görüntülenmesi esasıyla çalışan bir cihazdır. Bilgisayar teknolojileri ve endüstriyel alandaki gelişmelerden yararlanılarak elde edilen ultrason teknolojisiyle gebelik dönemi boyunca gelişimsel dönemlerin rutin izlenimleri yapılabilmekte olup, farklı tipte ultrason yöntemi kullanılarak bakılmaktadır. Bu kategorilere göre ultrason yöntemleri için detaylı ultrason, renkli ultrason, iki boyutlu ultrason, üç boyutlu ultrason ve dört boyutlu ultrason şeklinde beş farklı çeşitte uygulanmaktadır. Dört boyutlu ultrason yöntemi ile dokuların en ince ayrıntısı bile ayrıştırılabilmekte olup, görüntü kalitesi mükemmel bir özelliktedir. Peki, dört boyutlu ultrason kaçıncı haftadan itibaren yapılır?

Dört boyutlu ultrason bebeğin izlenimi sürecinde en, uzunluk ve derinlik boyutlarını içeren üç boyutlu ultrason görünümüyle aynı anda bebeğin aktif hareketlerinin real time özelliği ile ekrana yansıtılması mantığıyla çalışmaktadır. Yani bebeği anne karnında gülümseme, kaş çatma, parmak emme gibi reflekslerinin tamamı aynı anda ekranda izlenebilmektedir. Bu noktada bebeğin hareketlerinin anlamlılığı açısından değerlendirilirse dört boyutlu ultrason kaçıncı haftadan itibaren yapılır şeklindeki soru için fazla aceleci davranılmaması gerekmekte olup, bebeğin gelişimsel olarak belirli bir seviyeye gelmesi beklenmelidir.

Normalde üç boyutlu ultrason bebeğin anne karnındaki görüntüsünün farklı açılardan gelen dalgaların ekrana yansıtılması ile çalışırken hareketlerin aktarılması için belirli bir süre beklenmektedir. Dört boyutlu ultrason ise aynı anda bebeğin hareket değişimlerinin eş zamanlı olarak ekranda görülebilir olması özelliği ile sanki bir kamera ile izleniyormuş gibi bebeğin cinsiyeti, dudak yapısı, damak yapısı, parmak sayısı, ense kalınlığı, gülümsemesi gibi tüm hareketleri algılanabilmektedir. İşte bu sebeple bebeğin dört boyutlu ultrason kaçıncı haftadan itibaren yapılır? Şeklindeki sorular için yirminci haftanın beklenmesi mantıklıdır. Çünkü bebek yirminci haftaya ulaştığında organ gelişimleri büyük oranda tamamlanmış , hıçkırık ile solunum gözlenmesi gibi gelişimsel olguların tamamı görülmeye başlar.

Aslında dört boyutlu ultrason, farklı açılardan gelen görüntü kalitesiyle anne karnında bebeğin gelişimsel olarak bulunduğu dönemin ekrana yansıtılması dahilinde hareket ya da refleks olarak birebir görüntünün ekranda gözlemlenmesi olarak ifade edilebilmektedir. Ve dört boyutlu ultrason kaçıncı haftadan itibaren yapılır sorusu için özetlenecek olursa gebeliğin on altıncı haftası yani dördüncü ayından itibaren ikinci trimesterde bakılması uygundur.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (2)

  • 17 Eylül 2021
    Rüya ipek demiş ki;

    Merhaba detayli ultrason fiyatı alabilir miyim ? 20.haftamdahim on gun sonra gelebilirim

  • 04 Eylül 2022
    hekimoglu demiş ki;

    Detaylı ultrason fiyatları ve randevu hakkında detaylı bilgi almak için 05359214295 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.