Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Renkli Ultrason Fiyatları Nedir?

Renkli Ultrason Fiyatları Nedir?

Hamilelik sürecinde en önemli konulardan birisi bebeğin ve annenin sağlığıdır. Bu noktada bebeğin gelişim aşamasında ki sağlığı önemli bir husustur ve hamileliğin sorunsuz bir şekilde tamamlanması büyük bir önem taşır. Bu noktada bebeğin gelişimini incelemek, organlarını kontrol etmek, detaylı gözlemeler yapmak, kalp, beyin, omur, iç organların tamamı ve yüz gelişimini izlemek adına ultrason büyük bir önem taşır. Bu noktada bebeği incelemek adına 2 boyutlu ultrason yöntemi sıkça kullanılmaktadır. İki boyutlu olarak adlandırılan yöntem siyah- beyaz ( renksiz) ultrason olarak karşımıza çıkar. Uzun yıllardır bu yöntem kullanılırken teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte günümüzde 3 boyutlu bununla birlikte monitörde anında görüntülenen 4  boyutlu renkli ultrasonlar kullanılmaya başlanmıştır. Cinsiyet tespitini daha erken yapabilen, birçok hastalığı kısa süre içinde saptayabilen ve daha sağlıklı sonuçları veren 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrason renkli bir çekim yapmaktadır. Anne ve baba adaylarının da merakını gidermek ve bebeğin yüz gelişimini büyük oranda tamamlaması ile birlikte çekilen bu renkli ultrason ortalama olarak 11. Haftadan sonra önerilmektedir.

Renkli ultrason yahut üç boyutlu olarak adlandırılan ultrason tıp dünyasında detaylı- ayrıntılı ultrason olarak geçmektedir. Anne karnında ki bebek hakkında daha fazla bilgi almak ve 3 boyutun yanı sıra dört boyutlu görüntü ile bebeği görüntülemek ve sağlık kontrolleri yapmak açısından bu yöntem kullanılmaktadır. Detaylı- renkli ultrason 11. Haftadan itibaren yapılırken doktor tarafından 17. Haftadan itibaren önerilmekte ve en doğru zaman aralığı olarak 19. Hafta ile 23. Hafta önerilmektedir. Bu ultrason incelemesi yaklaşık olarak 15 dakika ile 20 dakika izlenmekte ve bir anormal durum söz konusu değil ise inceleme tamamlanmaktadır. Eğer bir şüphe ve bulgu var ise, ters giden bir durum söz konusu ise 1 ile 2 hafta içinde detaylı-renkli ultrason tekrarlanmaktadır.

Ultrason aşamasında anne adaylarının en büyük korkularından birisi ultrasonun bebek üzerinde yahut anne adayında zararlı etki bırakıp bırakmayacağıdır. Bu durumun röntgen ile karıştırıldığını söylemek mümkün. Çünkü röntgende iyonize radyasyon kullanılır ve zararı mevcuttur. Ancak ultrasonda böyle bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple hem anne adayı hem de bebek için ultrasonun bir zararı bulunmaz. Renkli ultrason fiyatları ise her hastaneye, her şehre ve her doktora göre değişiklik göstermekte olup ortalama bir fiyat aralığına baktığımızda 100 TL den başlayarak 900 TL arasında bir rakam karşımıza çıkar.

Soru ve yorularınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.